دستگاه تصفیه آب صنعتی ro | سیستم ro صنعتی

جستجو کردن

مطالب مرتبط

تصفیه آب صنعتی ro

جدول مطالب

دستگاه تصفیه آب ro صنعتی یا سیستم RO صنعتی نوعی سیستم تصفیه آب است که از فرآیندی به نام اسمز معکوس برای جداسازی آلاینده ها و املاح از آب استفاده می کند. این سیستم ها در مقیاس بزرگ طراحی و ساخته می شوند و برای تصفیه آب در صنایع مختلف و مصارف گوناگون به کار می روند.

امروزه با توجه به افزایش جمعیت و توسعه صنایع و استفاده بیشتر از منابع آب زیرزمینی نیاز به تصفیه آب بیش از پیش احساس می گردد. به منظور تصفیه آب روش های متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرد که یکی از بهترین این روش ها روش اسمز معکوس صنعتی است. آب پس از عبور از مرحله پیش تصفیه و حذف ناخالصی ها و برخی مواد آلی و مواد معدنی غیر ضروری با فشار به غشا نیمه تراوا برخورد می کند که سایر نمک ها و یون های غیر ضروری از آب جدا شده و آب خالص از دستگاه تصفیه خارج می شود. به منظور کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تصفیه آب صنعتی ro تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

سیستم ro صنعتی

سیستم RO صنعتی یکی از پیچیده‌ترین و کارآمدترین سیستم‌های تصفیه آب است که به طور گسترده در صنایع مختلف برای تأمین آب خالص و با کیفیت بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سیستم‌ها بر پایه فرآیند اسمز معکوس (RO) عمل می‌کنند و می‌توانند حجم بزرگی از آب را به صورت مداوم تصفیه کنند.

اجزای اصلی سیستم RO صنعتی

 1. پمپ‌های فشار بالا: برای اعمال فشار لازم بر آب جهت عبور از ممبران RO.
 2. ممبران RO: این ممبران نیمه‌تراوایی برای جداسازی آلاینده‌ها از آب استفاده می‌شوند، طیف وسیعی از آلاینده‌ها از جمله نمک‌ها، فلزات سنگین، باکتری‌ها و ویروس‌ها را حذف می‌کنند.
 3. پیش تصفیه: شامل فیلترهای مختلفی است که جلوی ورود ذرات معلق، کلر، و مواد آلی را به ممبران RO می‌گیرند و عمر مفید آنها را افزایش می‌دهند.
 4. مخزن‌های ذخیره آب تصفیه شده: برای جمع‌آوری و ذخیره آب تصفیه شده برای استفاده در فرآیندهای صنعتی.
 5. سیستم کنترل و نظارت: برای کنترل و نظارت بر فشار، دبی، و کیفیت آب در طول فرآیند تصفیه.

نحوه عملکرد آب شیرین کن صنعتی (RO)

در فرآیند اسمز معکوس، از یک غشاء نیمه تراوا برای جداسازی آب خالص از آب ناخالص استفاده می شود. مولکول های آب به دلیل اندازه کوچکی که دارند می توانند از غشاء عبور کنند، اما املاح و آلاینده ها که اندازه بزرگتری دارند، توسط غشاء مسدود می شوند.

برای عبور آب از غشاء اسمز معکوس، به فشار بالایی نیاز است. این فشار توسط پمپ های قدرتمندی تامین می شود.

روش تصفیه آب ro صنعتی یا اسمز معکوس چیست؟

روش اسمز معکوس یا RO یا تصفیه آب ro صنعتی از روش های نوین تصفیه آب صنعتی است. در این روش نمک، املاح و یون های مضر آب حذف گردیده و آب نسبتا خالصی به دست می آید. اسمز معکوس به زبان ساده آن است که آب ورودی به همراه ناخالصی ها پس از عبور از مرحله پیش تفصیه با فشار مناسبی به فیلترهایی با منافذی بسیار ریز برخورد کرده و ناخالصی ها و یون ها و نمک های باقیمانده در آب حذف شده و آب خالص تامین خواهد شد.

غشای نیمه تراوا مورد استفاده در این روش بسیار اهمیت دارد. آب آلوده با غلظت بالا با فشار به این غشا برخورد می کند، از این غشا تنها مولکول های آب عبور کرده و املاح، یون ها، ناخالصی ها و آلاینده ها در سمت دیگر غشا باقی می مانند. چون در دستگاه تصفیه آب صنعتی ro به روش اسمز معکوس آب با غلظت بیشتر به سمت آب با غلظت کمتر حرکت می کند، لازم است از پمپ هایی با ویژگی های مشخصی استفاده شود.

در مرحله پیش تصفیه روش اسمز معکوس، با استفاده از فیلتر شنی و کربنی بسیار از ذرات جامد، املاح و مواد معدنی نامتعارف از آب حذف می گردند، اما برای حذف یون ها و نمک های موجود در آب از روش اسمز معکوس استفاده می شود. برای جداسازی این نمک ها و یون ها لازم است تا آب با فشاری بیشتر از فشار اسمزی ایجاد شده به غشای نیمه تراوا برخورد کند، لذا از پمپ های مخصوصی در این مرحله استفاده می گردد. پمپ های طبقاتی و پیستونی از پمپ های مورد استفاده در این مرحله هستند. میزان آلودگی آب، کیفیت آب خروجی و دبی آب همگی از عوامل تعیین کننده انتخاب پمپ مورد نظر می باشند. از مراحل مورد استفاده در دستگاه تصفیه آب صنعتی ro عبارتند از:

⇐ پیش تصفیه

از آنجا که فیلتر یا غشای نیمه تراوا ناخالصی ها و آلایندگی ها را در خود نگه داشته و تنها مولکول های آب را از خود عبور می دهد، با گذشت زمان عملکرد خود را از دست داده و در نتیجه سودمندی فرایند تصفیه آب صنعتی ro کاهش خواهد یافت، لذا از مرحله پیش تصفیه استفاده می شود. در این مرحله مقداری از مواد آلاینده آب از آن جدا می شود.

حذف مواد معلق جامد، اضافه نمودن کلر در آب به منظور حذف میکروارگانیسم ها، حذف مواد رسوب کننده و تنظیم PH از مواردی است که در این مرحله انجام می گیرد. فیلتر شنی و فیلتر کربنی از فیلتر های مورد استفاده در مرحله پیش تصفیه به شمار می رود. در این مرحله با استفاده از فیلتر شنی و کربنی با منافذی در حد 5 میکرون بسیاری از مواد معلق و کلوئیدی از آب حذف می گردد. وجود کلر در آب اگرچه میکروارگانیسم ها را از بین می برد اما چون برای فیلتر ممبران ضرر داشته و با آن ناسازگار است، می بایست از آب حذف گردد و این کار با تزریق متابی سولفیت انجام می شود. 

⇐ مرحله اسمز معکوس

آب پس از عبور از مرحله پیش تصفیه وارد مرحله اسمز معکوس می شود. لازم است تا آب با فشار مناسبی به غشای نیمه تراوا برخورد کند. منافذ این غشا بسیار کوچک بوده و تنها آب خالص از غشا عبور پیدا می کند.

دلایل استفاده از دستگاه آب شیرین کن صنعتی RO

دستگاه های آب شیرین کن صنعتی RO به دلیل مزایای متعددی که دارند، در صنایع مختلف و برای مصارف گوناگون مورد استفاده قرار می گیرند. برخی از مهم ترین دلایل استفاده از این دستگاه ها عبارتند از:

1. تولید آب آشامیدنی با کیفیت بالا:

دستگاه های آب شیرین کن صنعتی RO قادرند املاح، آلاینده ها، میکروب ها و ویروس ها را از آب جدا کرده و آب آشامیدنی با کیفیت بالا و طعم مطلوب تولید کنند. این موضوع در مناطقی که با کمبود آب آشامیدنی مواجه هستند، از اهمیت بالایی برخوردار است.

2. کاهش وابستگی به منابع آب شیرین سنتی:

با استفاده از دستگاه های آب شیرین کن صنعتی RO می توان از آب دریا و آب های لب شور برای تولید آب آشامیدنی و صنعتی استفاده کرد. این موضوع وابستگی به منابع آب شیرین سنتی مانند رودخانه ها و سفره های زیرزمینی را کاهش می دهد و به حفظ محیط زیست کمک می کند.

3. کمک به حفظ محیط زیست:

استفاده از آب شیرین کن های صنعتی RO به جای روش های سنتی تصفیه آب مانند تقطیر، به مصرف انرژی و مواد شیمیایی کمتری نیاز دارد. این موضوع به حفظ محیط زیست و کاهش آلودگی ها کمک می کند.

4. کاربرد در صنایع مختلف:

آب شیرین کن های صنعتی RO در صنایع مختلف مانند کشاورزی، صنعت برق، داروسازی، نساجی و غذایی کاربرد دارند. این دستگاه ها می توانند آب مورد نیاز این صنایع را با کیفیت و کمیت مناسب تامین کنند.

تجهیزات مورد استفاده در دستگاه تصفیه آب صنعتی

به منظور تصفیه آب صنعتی ro یا به روش اسمز معکوس تجهیزات زیر مورد استفاده قرار می گیرند:

 • فیلتر شنی، فیلتر کربنی و فیلتر کارتریجی
 • غشا نیمه تراوا
 • پمپ فشار قوی
 • پکیج تزریق آنتی اسکالانت
 • پکیج تزریق سود کاستیک
 • شاسی دستگاه، شاسی با متریال مختلفی ساخته می شود و تمامی قطعات دستگاه بر آن سوار می شوند.
 • تابلو توزیع قدرت در مدار
 • سیستم CIP
دستگاه اسمز معکوس صنعتی

کاربرد روش اسمز معکوس

با توجه به اینکه روش اسمز معکوس تا 95 درصد سختی آب را کاهش می دهد می توان از آب خروجی و خالص که حاصل این فرایند تصفیه آب صنعتی ro است، به منظور موارد زیر مورد استفاده قرار گیرند:

 • تبدیل آب شور به آب شیرین
 • تامین آب مورد نیاز کارخانجات داروسازی و لوازم بهداشتی
 • تامین آب نیروگاه های بخار و سیکل ترکیبی
 • تامین آب دیگ های بخار در کارخانجات صنعتی

مزایا و معایب روش اسمز معکوس در تصفیه آب صنعتی ro

تصفیه آب به روش اسمز معکوس توانایی کم کردن میزان TDS آب ورودی تا 95 درصد را دارد. باکتریها، ویروس ها و سایر میکروارگانیسم های موجود در آب به صورت 100 درصد از بین رفته و مواد معدنی، آلی و کلوئیدی تا 97 درصد از آب حذف می گردند. از مزایای روش سیستم ro صنعتی عبارتند از:

 • تولید آب بدون یون ها، املاح ناسالم و فلزاتی مانند سرب که با استفاده به عنوان آب آشامیدنی به درمان بیماری هایی مانند فشار خون و کم خونی کمک می کنند.
 • تصفیه آب به روش اسمز معکوس انگل ها و میکروارگانیسم های آب را از بین برده و از ورود آنها به بدن جلوگیری می شود.
 • با روش اسمز معکوس یون ها و املاح نامرغوبی مانند سدیم از آب حذف شده و از این طریق بیماری های کبدی و کلیوی نیز در افراد کاهش می یابد.
 • با استفاده از اسمز معکوس طعم و بوی نامناسب آب از بین می رود.
 • روش اسمز معکوس در تصفیه آب صنعتی ro نیاز کاربران به تعمیر و نگهداری را تقلیل می دهد، کاربران تنها می بایست به موقع فیلترهای دستگاه از جمله فیلترهای شنی، کربنی و ممبران را تعویض نمایند.
 • نصب دستگاه تصفیه RO به راحتی انجام می شود.
 • برندهای مختلفی دستگاه تصفیه آب با این روش را تولید کرده و این دستگاه مدل های مختلفی دارد، لذا متقاضیان خرید می توانند از میان گزینه های متنوع بهترین و برترین گزینه را انتخاب نمایند.
 • خرید دستگاه تصفیه آب به روش RO در هزینه افراد صرفه جویی کرده و نیاز آن ها به خرید بطری های آب معدنی را کاهش می دهد.
READ  روش های نوین تصفیه آب در دنیا (2024)

از معایب دستگاه اسمز معکوس صنعتی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • حذف مواد معدنی از آب: در فرایند تصفیه آب به روش اسمز معکوس بسیار از مواد معدنی مفید در آب حذف می گردد، مواد معدنی مانند کلسیم، منیزیم و … از مواد معدنی مفیدی هستند که با سایر ناخالصی ها از آب خارج می شوند.
 • فرایند کند فیلتراسیون: از آنجا که در روش اسمز معکوس آب آلاینده از چندین فیلتر عبور می کند، فرایند تصفیه کندتر خواهد بود، البته بسیاری از دستگاه های تصفیه آب با نصب مخزن ذخیره این مشکل را مرتفع کرده اند.
 • نیاز به تعویض فیلتر: با کم شدن عملکرد فیلترها، عملکرد دستگاه تصفیه نیز کاهش یافته و آب ناخالص تری به افراد تحویل می گردد، لذا لازم است تا به صورت دوره ای تعویض فیلترها صورت پذیرد.

انواع دستگاه آب شیرین کن صنعتی

دستگاه های آب شیرین کن صنعتی بر اساس نوع فرآیند تصفیه، ظرفیت، کاربرد و نوع غشاء به دسته های مختلفی تقسیم می شوند.

بر اساس فرآیند تصفیه آب شیرین کن صنعتی

دستگاه های آب شیرین کن اسمز معکوس (RO): این نوع دستگاه ها از فرآیند اسمز معکوس برای جداسازی آلاینده ها و املاح از آب استفاده می کنند. دستگاه های RO رایج ترین نوع دستگاه های آب شیرین کن صنعتی هستند.

دستگاه های آب شیرین کن تبخیری: این نوع دستگاه ها از فرآیند تبخیر برای جداسازی آب خالص از آب ناخالص استفاده می کنند. دستگاه های تبخیری برای تصفیه آب با شوری بالا مناسب هستند.

بر اساس ظرفیت دستگاه آب شیرین کن صنعتی

دستگاه های آب شیرین کن صنعتی کوچک: این نوع دستگاه ها برای تصفیه آب در ظرفیت های کم تا 100 متر مکعب در روز استفاده می شوند.
دستگاه های آب شیرین کن صنعتی متوسط: این نوع دستگاه ها برای تصفیه آب در ظرفیت های 100 تا 1000 متر مکعب در روز استفاده می شوند.
دستگاه های آب شیرین کن صنعتی بزرگ: این نوع دستگاه ها برای تصفیه آب در ظرفیت های بیش از 1000 متر مکعب در روز استفاده می شوند.

بر اساس کاربرد دستگاه تصفیه آب صنعتی ro

دستگاه های آب شیرین کن صنعتی دریایی: این نوع دستگاه ها برای تصفیه آب دریا و تولید آب آشامیدنی و صنعتی استفاده می شوند.
دستگاه های آب شیرین کن صنعتی لب شور: این نوع دستگاه ها برای تصفیه آب های لب شور و تولید آب آشامیدنی و صنعتی استفاده می شوند.
دستگاه های آب شیرین کن صنعتی کشاورزی: این نوع دستگاه ها برای تصفیه آب مورد استفاده در آبیاری محصولات کشاورزی استفاده می شوند.
دستگاه های آب شیرین کن صنعتی دارویی: این نوع دستگاه ها برای تصفیه آب مورد استفاده در صنایع داروسازی استفاده می شوند.

بر اساس نوع غشاء سیستم RO صنعتی

دستگاه های آب شیرین کن صنعتی با غشاء های سلولزی: این نوع دستگاه ها برای تصفیه آب با شوری کم تا متوسط مناسب هستند.
دستگاه های آب شیرین کن صنعتی با غشاء های پلی آمید: این نوع دستگاه ها برای تصفیه آب با شوری متوسط تا بالا مناسب هستند.

READ  Ph آب چیست + کاربرد آن در تصفیه آب و فاضلاب

خرید دستگاه تصفیه آب به روش اسمز معکوس

به منظور خرید دستگاه تصفیه آب به روش اسمز معکوس لازم است تا مواردی چون قیمت دستگاه، کیفیت قطعات، گارانتی و ضمانت دستگاه، عمر مفید فیلترهای دستگاه، خدمات مربوط به سرویس دوره ای و … مورد توجه قرار گیرد. یکی از بهترین شرکت هایی که خدماتی مانند نصب دستگاه تصفیه آب ro صنعتی ، تعویض تجهیزات دستگاه، راه اندازی، تعمیر و نگهداری دوره ای و … را انجام می دهند، شرکت پایا پالا آوید قشم است.

خرید دستگاه تصفیه آب به روش اسمز معکوس

سیستم ro صنعتی

قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی به روش اسمز معکوس

پارامترهای مختلفی در تعیین قیمت دستگاه اسمز معکوس صنعتی نقش دارند، برخی از این پارامترها عبارتند از:

 • ظرفیت دستگاه تصفیه آب: منظور از ظرفیت میزان مورد انتظار آب خروجی پس از طی شدن مراحل تصفیه آب صنعتی ro است. حداقل ظرفیت دستگاه تصفیه آب صنعتی 3000 لیتر در روز است. هرچه ظرفیت مورد انتظار بیشتر باشد، قیمت دستگاه تصفیه بالاتر خواهد بود.
 • میزان املاح یا TDS آب ورودی: سطح آلایندگی های آب ورودی در قیمت دستگاه تاثیرگذار خواهد بود. اگر میزان آلایندگی و TDS کمتر از 7000 میلی گرم در لیتر باشد آب لب شور و اگر بیش از این مقدار باشد آب شور خواهد بود. نوع آب لب شور یا آب شور در تعیین پمپ مورد استفاده، جنس لوله ها و اتصالات، ممبران و نوع فیلترهای مورد استفاده و … نقش دارند، لذا نوع آب و سطح آلایندگی آب در تعیین قیمت دستگاه تصفیه نقش خواهند داشت.
 • سطح TDS خروجی: این پارامتر سطح انتظار کاربران از آب خروجی را مشخص می کند. پ واضح است که هرچه میزان خلوص آب خروجی بیشتر باشد و یا هرچه سطح آلایندگی یا TDS آب خروجی کمتر باشد، قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی به روش اسمز معکوس بالاتر خواهد بود. 
 • درصد بازیافت: هرچه نسبت سطح آب ورودی به آب خروجی بالاتر باشد قیمت دستگاه بالاتر خواهد رفت، زیرا این نسبت نشان می دهد که مقدار بالایی از آب ورودی به آب خروجی مورد انتظار تبدیل شده و هدر رفت آب در کمترین حالت خود خواهد بود.
 • برند دستگاه: دستگاه تصفیه آب صنعتی در برندها و مدل های مختلفی ساخته شده و مورد استفاده قرار می گیرند. برندهای مختلفی ساخت دستگاه آب شیرین کن صنعتی RO را با کیفیت های مختلفی انجام می دهند. برخی برندها و مدل های آن ها قیمت بالاتر و برخی قیمت کمتری خواهند داشت.
 • جنس شاسی: از دیگر عوامل موثر در قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی به روش RO جنس شاسی دستگاه است. اگر شاسی دستگاه از استنلس استیل یا فولاد ضد زنگ باشد، قیمت دستگاه تصفیه بالاتر خواهد بود.
 • تجهیزات کنترلی مورد استفاده : در صورت استفاده از برخی تجهیزات جانبی مانند تجهیزات کنترلی برقی و تابلو برق که به PLC مجهز است،  قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی بالاتر خواهد رفت.

نگهداری از دستگاه تصفیه آب صنعتی ro

عوامل و پارامترهای مختلفی مانند فشار آب ورودی به دستگاه تصفیه، دما آب ورودی، سطح آلایندگی ها و املاح آب ورودی یا به عبارتی سطح tds آب ورودی، کیفیت فیلترها در مرحله پیش تصفیه و مرحله تصفیه اصلی، همگی در نگهداری از دستگاه تصفیه آب صنعتی ro نقش دارند. به منظور نگهداری بهتر از این دستگاه بهتر است تا مواردی ثبت شوند تا در زمان مقرر به تعویض، تعمیر و یا نگهداری از آن ها اقدام شود. برخی از این موارد عبارتند از:

 • فشار ورودی و خروجی آب در دستگاه تصفیه
 • دمای آب ورودی به دستگاه تصفیه آب صنعتی ro
 • سطح ph آب ورودی
 • ثبت میزان کلر آب ورودی به دستگاه

توصیه می گردد تا نگهداری از دستگاه تصفیه آب صنعتی ro زیر نظر کارشناسان انجام گیرد. زمانیکه رنگ فیلترهای مورد استفاده در دستگاه تغییر کنند می بایست سریعا تعویض شوند. کار فیلتر ممبران مورد استفاده در دستگاه را از بین می برد، لذا توصیه می گردد تا به صورت دوره ای مثلا هر سه ماه یکبار سطح کلر آب رودی اندازه گیری و ثبت گردد. فشار نمایش داده شده در فشار سنج ها می بایست به صورت دوره ای ثبت گردند تا در صورت اختلاف فشار زیاد موارد به اطلاع کارشناسان رسانده شود. همچنین توصیه می گردد تا دستگاهی با ظرفیتی بالاتر از ظرفیت مورد انتظار خریداری شود تا دستگاه تصفیه آب صنعتی ro به طور دائمی روشن نباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × یک =